زندگی نامه کارل بنز

  • زندگی نامه کارل بنز و مقدمه ای بر آن
  • زندگی نامه کارل بنز و معرفی او
  • زندگی نامه کارل بنز و موفقیت های او
  • زندگی نامه کارل بنز و زندگی شخصی او
  • زندگی نامه کارل بنز و سخن پایانی

زندگی نامه کارل بنز و مقدمه ای بر آن

زندگی نامه کارل بنز را در این مقاله مورد بررسی قرار خواهیم داد. کارل بنز کیست و چطور بعد از گذشت سال ها از شهرت کافی برخوردار است؟ کارل بنز یکی از افراد خودساخته و بنیان گذار شرکت خودرو سازی بنز بود که از وی به عنوان آغاز کننده روند رو به رشد صنعت خودرو سازی یاد می کنند. کارل بنز مخترع و مهندس نامی در زمان خودش بود که در ادامه به شرح اقدامات او می پردازیم.

زندگی نامه کارل بنز و معرفی او

کارل فردریش بنز که به اختصار کارل بنز نامیده می شود در سال 1844 میلادی در کارلسروهه آلمان متولد شد. زمانی که کارل در سن 2 سالگی بود پدرش یوهان جورج بنز در حادثه ای در قطار از دنیا رفت و شغل پدر کارل لکوموتیورانی بود. او پس مرگ پدرش در شرایط خیلی سخت بزرگ شد و فقر مطلق بر زندگی او و مادرش حاکم شد اما این موضوع باعث نشد که مادر کارل از تحصیل فرزندش غافل شود؛ به همین منظور او در مدرسه محلی کارلسروهه به اسم Lyzeum تحصیل می کرد. کارل برای ادامه تحصیلاتش در مقاطع بالاتر به دانشگاه پلی تکنیک زیر نظر رتنباخر تحصیلاتش را دامه داد و در تخصص قفل سازی مشغول بود. کارل در سال 1860 در آزمون مهندسی مکانیک در دانشگاه کارلسروهه پذیرفته شد و در سن 19 سالگی از این دانشگاه فارغ التحصیل شد. در این دوره بود که کارل با دوچرخه به دانشگاه می رفت و به فکر ساختن کالسکه بدون اسب افتاد. او پس از تحصیلات دانشگاهی چندین سال به کارآموزی در مراکز مختلف پرداخت سپس به مانهایم رفت و به نقشه کشی در یک شرکت تولید ترازو مشغول شد همچنین در یک شرکت پل سازی در فورتسهایم برای مدتی مشغول به کار بود. سرانجام در سن 27 سالگی با همکاری اوت ریتر یک کارگاه مکانیکی در مانهایم تاسیس کردند و علاوه بر کار اصلی در زمینه تامین مواد اولیه کارگاه های دیگر در حوزه ساخت و تولید مشغول فعالیت بودند.

به نظر می رسید در آن سال ها، مقامات محلی زیاد از تاسیس شرکت کارل بنز خرسند نبودند و به همین منظور موانعی را برای کسب و کار وی به وجود می آوردند. سرانجام کارل بنز با سرمایه ای که از ازدواج با همسرش و از طرف پدر ایشان نصیبش شده بود توانست سهام اوت ریتر را خریداری کند و طراحی موتور را آغاز کرد. اساس کار کارل بنز بر مبنای طرح اولیه نیکولاس اتو که برای موتور های 4 زمانه بود شروع شد اما او روی طراحی موتورهای 2 زمانه تمرکز کرده بود و سرانجام در سال 1879 توانست این نوع از موتور را به ثبت برساند. همین موضوع سال ها بعد سبب شد که موتور طراحی شده توسط کارل بنز مبنای طراحی های خیلی از دانشمندان آن زمان باشد و به نوعی استاندارد های طراحی با طرح کارل بنز مقایسه میشد و حالت مرجعیت پیدا کرد. او پس از طراحی این موتور اختراعات دیگری به ثبت رساند که کمک شایانی به صنعت خودرو سازی کرد. در نتیجه ی این موفقیت ها و بزرگ شدن شرکت کارل بنز بانک ها و مقامات محلی او را مجبور به فروش بخشی از سهام شرکتش کردند و عملا کنترل شرکت و مدیریت از دست او خارج شد و به سبب همین موضوع کارل بنز از شرکتی ه خودش آن را تاسیس کرده بود خارج شد.

او پس از این نارضایتی و خروج از شرکت خودش ، به شغل قدیمی اش یعنی تعمیر دوچرحه روی آورد. در سال 1883 او به کارگاه تعمیری مک رز و ویلهلم اسلینکر در مانهایم رفت و تصمیم گرفتند شرکتی برای تولید ماشین های صنعتی احداث کنند که اسم شرکت را Benz & Cie نهادند. آن ها خیلی زود شرکت را به پیشرفت رساندند و ساخت موتور های گازی را شروع کردند. علاقه زیاد کارل بنز به دوچرخه سبب شد روی طرح قبلی خودش که کالسکه بدون اسب بود تمرکز کند و در سال 1885 توانست خودرویی را تولید کند که شبیه دوچرخه کنترل میشد و نام محصول را Benz patent motorwagen گذاشتند. در ابتدا مردم زیاد به این محصول بنز اعتماد نداشتند و بعضا مورد تمسخر قرار می دادند به این دلیل که کنترل این وسیله مشکل بود و مردم شاهد تصادفات این وسیله بودند. در سال 1886 و 1887 مدل دوم و سوم این محصول که هر کدام در مقایسه با نسل های قبلی بهبود یافته بودند روانه بازار شدند و توانست اندکی اعتماد مردم را جلب نماید.

زندگی نامه کارل بنز و موفقیت های او

یکی از خریدارهای کارل بنز شخصی با اسم اجر از فرانسه بود که موتورهای بنز را با نظارت کارل تولید می کرد. او در سال 1888 تصمیم گرفت که محصولات بنز را به خط تولیدش اضافه کند به این دلیل که در آن دوران مردم پاریس خیلی ثروتمند تر از آلمانی ها بودند. مثل تمام محصولات نوآوری شده، محصولات بنز هم از ابتدا مشکلات زیادی داشت اما تبلیغات باعث شد این شرکت به شهرت زیادی برسد. یکی از اشخاصی که در به شهرت رسیدن شرکت بنز نقش به سزایی داشت، برتا بنز همسر کارل بود. او از این خودرو ها را برای جابجایی استفاده می کرد و در واقع در پیدا کردن ایراد خودرو و مرتفع کردن مشکلات به کارل بنز کمک می کرد. در سال 1889 نسخه سوم از خودرو بنز در نمایشگاه بین المللی پاریس رونمایی شد و به شهرت بسیار زیادی رسید به طوری که پس از 4 سال 25 دستگاه از این خودرو به فروش رسید.

بعد از این موفقیت ها تعداد مشتریان بنز بالا رفت به طوری که کارل بنز مجبور شد تعداد کارمندان را به 430 نفر برساند و برنامه تولید انبوه در دستور کار قرار گرفت. این توسعه و پیشرفت یک بار دیگر کارل بنز را مجبور به فروش بخشی از سهام خود کرد و شرکای تجاری جدید پیشنهاد خودرویی ارزان تر برای استفاده اکثر مردم را دادند. در سال های 1893 تا 1894 شرکت بنز اقدام به تولید 2 محصول به نام های Victoria  و velo نمود و توانست رکورد فروش خوبی را بدست آورد. در سال های 1895 و 1896 فعالیت های بنز منجر به ساخت کامیون و اتوبوس شد. در صنعت خودرو سازی کارل بنز سعی داشت با شرکت دایملر وارد همکاری شود که این اتفاق پس از مدت ها در سال 1926 به نتیجه رسید و این دو شرکت رقیب با هم وارد مذاکره شدند و به صورت شراکت با هم به تجارت پرداختند. پس از جنگ جهانی اول و مشکلات اقتصادی و کمبود سوخت در اروپا این دو شرکت با کمک هم توانستند مشکلات را از سر راه بردارند .

زندگی نامه کارل بنز و زندگی شخصی او

کارل بنز در سال 1872 با برتا ازدواج کرد و حاصل این ازدواج 2 فرزند پسر و 3 فرزند دختر بود. پسران کارل و برتا به نام های یوجین و ریچارد در شرکت های پدرشان مدتی مشغول کار بودند و پس از مدتی شرکت خانوادگی را اداره کردند. کارل بنز مخترع اولین خودرو تجاری جهان در سن 84 سالگی و در سال 1929 از دنیا رفت. همسرش برتا در سال 1944 در همان منزل قبلی در شهر لادنبرگ از دنیا رفت و خانواده وی به مدت 30 سال پس از فوت برتا در آن منزل زندگی کردند. امروزه از منزل کارل بنز به عنوان مکانی تاریخی و برای جلسه های مهم دایملر و بنز مورد استفاده قرار می گیرد.

زندگی نامه کارل بنز و سخن پایانی

زندگی نامه کارل بنز را در این مقاله بررسی کردیم. کارل بنز با وجود محروم بودن از نعمت پدر و در فقر بزرگ شد اما این موضوع باعث نشد که مادرش از تحصیل و علم آموزی او غافل باشد. به ابن دلیل که او فهمیده بود برای رسیدن به موفقیت ابتدا باید در مسیر درست قرار گرفت و در این راستا به علم آموزی مشغول شود. کارل بنز با وجود سختی های بسیار که در این مقاله به آن اشاره شد، باز هم به موفقیت رسید و مشکلات و موانع متعدد حتی فروش شرکت، بازهم نتوانست مانع رشد و پیشرفت کارل بشود. او به خوبی یاد گرفته بود که برای تحقق آرزویش که اختراع کالسکه بدون اسب بود، باید تلاش و علم و آموزی را سرلوحه کار خود داشته باشد. خوب است که ما از زندگی نامه کارل بنز درس بگیریم و در جهت پیش برد اهدافمان مثل او باشیم. امیدواریم که از مقاله زندگی نامه کارل بنز لذت برده باشید. شما عزیزان می توانید در انتهای مقاله و در بخش دیدگاه، نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *