زندگی نامه مریم میرزاخانی

  • زندگی نامه مریم میرزاخانی و مقدمه ای بر آن
  • زندگی نامه مریم میرزاخانی و معرفی او
  • زندگی نامه مریم میرزاخانی و افتخارات او
  • زندگی نامه مریم میرزاخانی و زندگی شخصی او
  • زندگی نامه مریم میرزاخانی و سخن پایانی

زندگی نامه مریم میرزاخانی و مقدمه ای بر آن

زندگی نامه مریم میرزاخانی، ریاضیدان و نخبه ایرانی را مورد بررسی قرار خواهیم داد. اویکی از نخبه های علمی کشور بود که در زمینه ریاضیات به درجه استادی در دانشگاه های خارج از کشور دست یافته بود و توانسته بود برای یکی از مسائل پیچیده ریاضی، برای اولین بار راه حل ارائه نماید. همچنین خانم میرزا خانی بر روی نظریه تایشمولر، نظریه ارگودیک، هندسه هذلولوی و هندسه هم تافته کار می کرده است.

زندگی نامه مریم میرزاخانی و معرفی او

مریم میرزاخانی در سال 1356 در شهر تهران به دنیا آمد. او پس از اتمام تحصیلات ابتدایی، در دبیرستان استعداد های درخشان مشغول به تحصیل شد و در سال های 1373 و 1374 توانست مدال طلای المپیاد ریاضی در ایران را بدست آورد. او در همین سال ها توانست مدال طلای المپیاد جهانی که در کشور هنگ کنگ برگزار میشد را به دست آورد. در این المپیاد او موفق شد 41 امتیاز را از 42 امتیاز ممکن دریافت نماید. در سال 1995 یک بار دیگر و این بار در کشور کانادا توانست مدال طلای المپیاد جهانی را به دست آورد و موفق شد در این المپیاد حداکثر امتیاز که 42 است را به دست آورد. در آن سال ها فقط دانش آموزان سال سوم دبیرستان می توانستند در المپیاد جهانی شرکت کنند و به همین منظور آقای محمودیان استاد دانشگاه صنعتی شریف تهران از دکتر حدادعادل در خواست کرده بودند که با شرکت کردن خانم میرزاخانی در این المپیاد موافقت کنند.

خانم میرزاخانی در مقاطع لیسانس و فوق لیسانس در دانشگاه صنعتی شریف فارغ التحصیل شدند و در سال 1378 برای ادامه تحصیل وارد دانشگاه هاروارد شدند و زیر نظر پروفسور کرتیس مک مولن مدرک دکتری خود را اخذ نمود و پس از 4 سال به درجه استاد یاری رسیدند و در سال 1387 به عنوان استاد تمام در دانشگاه استنفورد به تدریس مشغول شدند.

زندگی نامه مریم میرزاخانی و افتخارات او

مریم میرزاخانی در سال 1378 با ارائه یک روش کاربردی برای محاسبه حجم های هندسی نا متوازن و هذلولی شکل، توانست توجه همگان را به خود جلب نماید. مجله پاپیولار ساینس آمریکا در سال 1384 خانم میرزاخانی را یه عنوان 10 هوش برتر جوان در جهان معرفی کرد و انجمن ریاضیات آمریکا برای تشکر و قدردانی از تلاش های خانم میرزاخانی جهت ارائه راه حل محاسبه فرم های هندسی و ارائه یک رساله دکتری ، جایزه بلومنتال را به ایشان تقدیم کرد.

مریم میرزاخانی در سال 1389 پس از مدت ها تلاش روی نظریه شار زلزله ویلیام ترستن توانست پاسخ سوالاتی که تا به آن زمان بی جواب مانده بودند را بدهد. ایشان در سال 1393 در همکاری مشترک با امیر محمدی و الکس اسکین توانستند اثبات کنند که ژئودریک های مختلط به شکل شگفت انگیزی منظم هستند و دارای خاصیت جبری هستند و همچنین غیر قابل انعطاف هستند.

خانم میرزاخانی در سال 1393 موفق به اخذ جایزه فیلدز شدند که معتبرترین جایزه علمی در ریاضیات است. این عنوان علمی هر 4سال یک بار به برترین دانشمند علم ریاضی که زیر 40 سال باشد اعطا خواهد شد. خانم میرزاخانی اولین ایرانی است که به عضویت آکادمی ملی علوم در آمریکا در آمده است.

زندگی نامه مریم میرزاخانی و زندگی شخصی او

مریم میرزا خانی از بچگی رویای نویسندگی در سر داشت. به طوری که هر آنچه به دستش می رسید را می خواند. او در این باره گفته است : من گاهی خودم را در میان انبوهی از درختان میبینم که گویی در جنگلی انبوه گم شده ام. ناگاه به تپه ای می رسم و خود را بالای آن تپه می یابم و از آن بالا می توانم موقعیت خود را دریابم و از سردرگمی بیرون بیایم. مریم میرزا خانی در سال 1384 با آقای یان وندارک ، پژوهشگر علوم کامپیوتری و مرکز تحقیقاتی  IBM و استاد دانشگاه استنفورد ازدواج کرد و حاصل این ازدواج دختری به اسم آناهیتا است. مریم میرزاخانی، دانشمند برجسته ایرانی در سال 1396 بر اثر ابتلا به بیماری سرطان دار فانی را وداع گفت. ایشان از 4 سال قبل یعنی از سال 1392 به بیماری سرطان سینه مبتلا شده بودند و این بیماری به مغز استخوان ایشان سرایت کرده بود. در پی درگذشت این بانوی بزرگ، جامعه جهانی ریاضیات و اتحادیه بین المللی این نهاد، روز 13 اردبیهشت که تولد ایشان بوده است را به عنوان روز جهانی زن در ریاضیات نام گذاری کرده است.

زندگی نامه مریم میرزاخانی و سخن پایانی

زندگی نامه مریم میرزاخانی، دانشمند برجسته کشورمان را در این مقاله مورد بررسی قرار دادیم. زندگی نامه مریم میرزاخانی به این جهت مورد بررسی قرار گرفت که یک بار دیگر ثابت کنیم اگر کسی به دنبال خواسته هایش باشد و روی دست یابی به اهدافش پا فشاری کند، می تواند موفق باشد. امثال خانم میرزاخانی کم نیستند که به واسطه ی اتکای به خود توانسته اند به این جایگاه فعلی برسند. خانم میرزاخانی طوری با علاقه خود که ریاضیات بود، برخورد می کرد که گویی جزئی از وجود ایشان است و برای وقت گذاشتن بر روی کار خود کوتاهی نمی کردند. ایشان در آخرین پست صفحه شخصیشان نوشتند: “هرچه بیشتر روی ریاضیات وقت گذاشتم، بیشتر هیجان زده شدم”. زندگی نامه مریم میرزاخانی را باهم خواندیم و امیدواریم از خواندن آن لذت برده باشید. شما عزیزان می توانید در انتهای این مقاله در قسمت دیدگاه، نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *